emvaneps
emvaneps
09-01-2018
Mathematics
contestada
what is the unit cost for "$3.45 for 3.7 oz"
Respuesta :
Yna9141
Yna9141
22-01-2018
The unit cost of this particular item is calculated by dividing the price per the number of ounces present. That is,
UC = P / n
Substituting the known values,
UC = $3.45/3.7 oz
Simplifying will give us the answer of $0.93/oz.
Answer: $0.93/oz
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 74+ )
Otras preguntas
You made $2750.00 for 11 hours of work. at the same rate, how many hours would you have to work to make $4650.00?
Many types of foraminiferans form a symbiotic relationship with _____.
What reflects how the majority of Americans receive their citizenship to the United States
why does hamlet want to kill himself and what stops him from doing that?
Why did the colonists protest the Stamp Act? A) They wanted to have a revolution. B) They did not have enough money to pay their taxes. C) They did n
According to martin luther king jr. what are the 4 basic steps of a nonviolent campaign
In studying human behavior, contemporary psychologists rely most heavily on question options: 1) introspection. 2) psychoanalysis. 3) massed practice. 4) scienc
PLEASE HELP YOU GUYS ITS DRIVERS ED The Fourth Amendment does not allow police to randomly test people for drunk driving. True or False
Algebra question please help me
The main elements of organic compound is
Q&A Platform for Education
Platform Explore for Education