Lin is selling boxes of popcorn. Each box costs $4.00. Lin’s goal is to earn more than $32 selling popcorn.

How many boxes of popcorn does Lin need to sell in order to earn exactly $32?

Q&A Platform for Education
Platform Explore for Education