Greg took his younger sister to the circus. He bought two tickets that each cost $23.50. He also bought popcorn that cost $6.50. Charlotte calculated that Greg spent $53.50 at the circus. Is Charlotte’s calculation correct? How do you know?

Q&A Platform for Education
Platform Explore for Education