Muriel and Ramon bought school
supplies at the same store.
• Muriel bought 2 boxes of pencils
and 4 erasers for a total of $11.
• Ramon bought 1 box of pencils
and 3 erasers for a total of $7.
Which of the following systems of
equations can be used to find
P.
the
price in dollars of one box of pencils,
and e, the price in dollars of one eraser?

Q&A Platform for Education
Platform Explore for Education