amelia289
amelia289
07-03-2021
Mathematics
contestada
If 6 cakes cost £1.80, how much do 4 cost
Respuesta :
nightmare688
nightmare688
07-03-2021
First find the value of 1 cake by dividing the price of all six by six. £1.80/6 can be seen more simply as 180p/6 which is 30p. Therefore 1 cake is 30p. Then multiply it with 4
which is 120
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 96+ )
Otras preguntas
This graph shows a proportional relationship. What is the constant of proportionality? Enter your answer as a decimal in the box. First quadrant linear graph ti
2.You have a special survey tool that lets you look up at objects at a 30 degree angle relative to the ground. You place the object on the ground in such a way
Sailing is an exciting sport. People love to sail their boats in sunny, breezy weather. It is important that all onboard know safety rules and how to behave whe
If you subtract 15 from my number, multiply the result by 4, and then subtract 51 from that result, you will gte my number.Find my number.
What does 33=5r-12 equal?
The specific heat capacity of iron is 0.45 J/gK. a. Find the molar heat capacity for iron. b. If 1239 J of heat are added to 5.6 mole sample of Fe at 12.2 degre
Find the common difference for the sequence shown: [1/5, 13/40, 9/20...)
Please help me out, i need to make up this last credit so i can graduate T-T. Which compound inequality is graphed on the number line?
Write 53% as a fraction. There is no need to simplify your answer.
the amount of blank needed too make an object change it’s blank depends on the blank of the object? PLEASE HELP URGENT
Q&A Platform for Education
Platform Explore for Education