Doug has $12 to spend on popcorn and peanuts. The peanuts are $4 each and popcorn is $2 each Write a linear equation that describes the amount of peanuts , , and popcorn yhe can buy if he spends all of his money?

Q&A Platform for Education
Platform Explore for Education