A box of crayons costs $1.75, including tax. Mr. Valentino wants to purchase boxes of crayons for his class and has a $25 budget. Write an inequality to solve for the number of boxes of crayons Mr. Valentino can purchase.

Q&A Platform for Education
Platform Explore for Education