The Farmers Market must spend less than $300 for an order of bananas and apples. A pound of banana cost $0.50 and a pound of apples costs $0.75. This relationship is shown in the graph. The market needs at least 50 more pounds of bananas than apples. Which choice is a reasonable solution?

Q&A Platform for Education
Platform Explore for Education