MyPhone, Inc. uses the product cost method of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs of producing and selling 5,380 cell phones are as follows: Variable costs per unit: Line Item Description Amount Direct materials $87 Direct labor 38 Factory overhead 27 Selling and administrative expenses 20 Total variable cost per unit $172 Fixed costs: Line Item Description Amount Factory overhead $200,000 Selling and administrative expenses 71,600 MyPhone desires a profit equal to a 16% return on invested assets of $599,100. a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 5,380 cell phones. fill in the blank 1 of 1$ 95,856 b. Determine the product cost per unit for the production of 5,380 cell phones. Round your answer to the nearest whole dollar. fill in the blank 1 of 1$ 189 per unit c. Determine the product cost markup percentage for cell phones. Round your answer to two decimal places. % d. Determine the selling price of cell phones. Round your answers to the nearest whole dollar. Line Item Description Amount Total Cost $fill in the blank 4 per unit Markup fill in the blank 5 per unit Selling price $fill in the blank 6 per unit

Q&A Platform for Education
Platform Explore for Education